2’si örgütten 20 polis cezaevinde       BM'den şoke eden Gazze açıklaması!       Ali Fuat Yılmazer: Bu şeref madalyalarını görün       Kılıçdaroğlu: İsrail’e karşı ne yaptın       TSK açıkladı: Askerleri PKK şehit etmiş!       Erdoğan veda etti       Cemaat polislerine operasyon!       Abbas'ın sözlerini açıklarsam ayıp olur       Gazze'de ölü sayısı 583'e yükseldi       İhsanoğlu'ndan Akit muhabirine 'Ekmek' ayarı!        
   
   
 
 
Başlıklar
'Öbür taraf Erdoğan’a oy atın diyor'
 
Son Köşk anketi sonuçları..
 
Ak Parti'ye 14 zor İsrail sorusu
  Halilhodzic Türkiye'ye geldi
  Demba ba Beşiktaş'ta
  Şampiyon Almanya..
  Arjantin 4 - 2 Hollanda
  Almanya'dan Brezilya'ya fark: 7-1

'Paralel Operasyon' hakimi: Selam dosyasında imzam var
 
Kürt Petrolü Türkiye'den İsrail'e işte böyle gitti
 
Şehit sayısı 3 oldu!
 
Muharrem İnce: İhsanoğlu'na başta ben de itiraz ettim
 
Seçim barajı için sürpriz hamle

Hükümet seçim barajının düşürülmesi için yeni formülleri gündeme getiriyor. Kulis söylentilerine göre AK Parti seçim barajını düşürmek için 'daraltılmış bölge' uygulamasına geçmeyi planlıyor.
18.07.2013 11:33:06

Muhalefetin seçim barajının düşürülmesi konusundaki taleplerine yanıt vermek için harekete geçen Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) yeni formülleri masaya yatırdı. İktidar partisi seçim barajını yüzde 10'dan yüzde 7-8'e düşürmek için çalışmaları başlatırken, daraltılmış bölge formülü üzerinde çalışıyor.

DARALTILMIŞ BÖLGE NE DEMEK?

Daraltılmış bölge formülü ile her seçim bölgesi beş-altı milletvekiline göre yeniden oluşturulacak. Küçük iller, başka illerle birleştirilip tek seçim bölgesi haline getirilecek.

Örneğin, şuan 3 bölgeden oluşan ve 85 milletvekili bulunan İstanbul, daraltılmış bölge sistemi ile en fazla 5'er milletvekili ile sınırlı 17 bölgeye ayrılmış olacak. 31 vekilli 2 bölgeden oluşan başkent Ankara ise 6 seçmen bölgesine ayrılacak.

Söz konusu sistemin 2015 seçimlerinde kullanılabilmesi için en geç önümüzdeki yıl Haziran ayına kadar Meclis'ten çıkartılması gerekiyor.

Bu sistem 1991 seçimlerinde uygulanmış, İstanbul 9, Ankara ve İzmir 4, Adana 3, Bursa, Diyarbakır, Aydın, Samsun ve Manisa 2 seçim bölgesine ayrılmıştı. Seçim sistemi yüksek oy alan partiye avantaj sağlayacak sonuç doğuruyor.
Bu haberi paylaşın
Yorumlar (0)
Yorum Yaz


 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 • Kılıçdaroğlu: Şerefin varsa ispatla...
 • Bahçeli: Her zaman şapkadan tavşan çıkmaz
 • Kılıçdaroğlu: Tam zamanıydı
 • Erdoğan, cumhurbaşkanı olamaz ve olmamalıdır
 • CHP'den Köşk için ilk gönüllü aday
 • CHP kendi adayını belirleyecek!
 • Seçim sonuçları beklentilerimizi karşılamadı
 • MİT teklifi yasalaştı
 • Bahçeli: Yeni hedef Anayasa Mahkemesi
 • Bahçeli: Demokrasi seferine çıkıyoruz
 • 
  Facebook'ta bizi takip edin..
  Twitter'ta bizi takip edin..
  Dünkü Manşetlerden..